Co to jest cytyzyna?

Co to jest cytyzyna?

Co to jest cytyzyna… Cytyzyna to substancja całkowicie naturalna, która w doskonały sposób pomaga zniwelować głód nikotynowy oraz wszelkie przykre objawy mu towarzyszące. Dzięki swojej ogromnej skuteczności, związek ten jest niezwykle cenionym środkiem, który pomógł już rzucić palenie milionom osób na świecie.

Cytyzyna pozyskiwana jest głównie z wyjątkowego krzewu o pięknych, żółtych kwiatach zwanego złotokapem zwyczajnym. Przyjmowana w odpowiednich dawkach, substancja ta wykazuje działanie na ośrodkowy układ nerwowy i wywołuje wrażenia porównywalne z tymi, które odczuwa osoba uzależniona od nikotyny, po zapaleniu papierosa. Właśnie dlatego sprawdza się ona doskonale jako remedium na rzucenie palenia.

Stosowanie cytyzyny jest całkowicie bezpieczne i nie prowadzi do uzależnienia od tej substancji. Niemal każdy, kto stosuje ją zgodnie z zaleceniami lekarzy i farmaceutów, już po pięciu dniach od rozpoczęcia kuracji przestaje odczuwać potrzebę sięgania po papierosa.

Jak to jest możliwe i dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowie dalsza część artykułu, w której pokażemy jakie jest działanie cytyzyny i jakie może mieć ona ewentualne skutki uboczne.

Cytyzyna – działanie

Najprościej mówiąc, tak skuteczne działanie ułatwiające rzucenie palenia, cytyzyna zawdzięcza temu, iż posiada ona właściwości niemal identyczne jak nikotyna. Przez to jest jej doskonałym, gdyż nieuzależniającym substytutem. Oddziałuje ona na receptory pobudzane przez nikotynę, dostarczając niemal identycznych odczuć, jak te, które występują podczas palenia papierosów.

Aby jak najlepiej poznać sposób działanie substancji, jaką jest cytyzyna, warto najpierw zapoznać się z mechanizmem, który sprawia, że wiele osób popada w nałóg palenia papierosów.

Podczas palenia tytoniu, nikotyna  w naszym organizmie łączy się z receptorami, które w wyniku tego podnoszą podnoszą poziom dopaminy. Dzięki wzrostowi ilości tej substancji w organizmie, palacze tytoniu, po zapaleniu papierosa, czują się bardziej zrelaksowani i odprężeni. Właśnie dlatego, palenie papierosów kojarzy im się z przyjemnymi doznaniami, a to wpływa na pogłębienie nałogu.

Zastosowanie cytyzyny, daje palaczom tytoniu swoisty substytut nikotyny. Cytyzyna łączy się z tymi samymi receptorami co nikotyna, a więc również wpływa na podniesienie dopaminy w organizmie. Oprócz tego, „zajmując” receptory nikotynowe, blokuje działanie nikotyny na pozytywne odczucia osoby uzależnionej od palenia tytoniu.

Takie działanie sprawiaże  cytyzyna zawarta w środkach farmakologicznych, dostępnych w aptece pomaga oczyścić organizm z nikotyny, eliminując objawy tak zwanego „głodu nikotynowego” i zwalczając nieodpartą chęć zapalenia papierosa.

Cytyzyna kontra nikotynowa terapia zastępcza. Co wybrać?

Nikotynowa terapia zastępcza jest sposobem na rzucenie palenia przy pomocy środków zawierających niewielkie ilości nikotyny terapeutycznej. Na rynku farmaceutycznym leki te dostępne są pod różnymi postaciami. Można kupić nie tylko specjalne plastry, które po przyklejeniu na dowolną część ciała stopniowo uwalniają niewielkie dawki nikotyny, ale także nikotynowe gumy i pastylki przeznaczone do tego, by osoba uzależniona od nałogu palenia mogła sięgnąć po nie w chwili, kiedy odczuwa chęć sięgnięcia po papierosa.

Preparaty tego typu rzeczywiście w pewien sposób mogą wspomóc proces wychodzenia z nałogu, jednak w porównaniu z cytyzyną okazują się mniej skuteczne. Należy pamiętać, że farmaceutyki tego typu zawierają nikotynę, od której uzależnieni są palacze tytoniu. Tak więc rzucając nałóg w ten sposób tak naprawdę nie uwalniają się oni od niej całkowicie, a jedynie dostarczają swojemu organizmowi tej substancji w inny sposób. Rzucanie palenia przy wspomaganiu się nikotynową terapią zastępczą, rozbite jest bardzo często na etapy i w ogromnej większości przypadków wymaga poświęcenia na ten proces większej ilości czasu. Środki z nikotyną często nie są także w stanie całkowicie wyeliminować objawów głodu nikotynowego, chociaż mogą zmniejszyć ich nasilenie.

Rzucanie palenia przy użyciu cytyzyny, wygląda natomiast inaczej. Substancja ta wykazuje działanie niemal identyczne co nikotyna, jednak ją nie jest. Cytyzyna, a więc także wszystkie tabletki ją zawierające, całkowicie zastępują nikotynę. Dzięki takiemu mechanizmowi działania związek ten pozwala na całkowity detoks organizmu ze szkodliwej nikotyny. Cytyzyna – lek pozwala rzucić palenie o wiele szybciej. Podczas kuracji tą substancją przez pierwsze pięć dni można palić normalnie, jednak wiele osób zauważyło, że już podczas tego okresu coraz rzadziej miało ochotę na przysłowiowego „dymka”, a liczba wypalanych papierosów samoistnie uległa zmniejszeniu. Cały proces rzucania palenia przy zastosowaniu cytyzyny trwa 25 dni. Decydując się na sięgnięcie po tą substancję warto pamiętać, że jest ona niezwykle skuteczna, jednak cytyzyna, jak każdy lek, może wywołać niewielkie skutki uboczne.

Zalety stosowania cytyzyny:

  • Łatwa dostępność.

Cytyzyna i wszystkie środki ją zawierające są dostępne bez recepty. Można je kupić w każdej aptece.

  • Krótka terapia

Rzucanie palenia przy pomocy cytyzyny trwa zwykle 25 dni. Na początku procesu nie trzeba rezygnować z palenia, dzięki czemu terapia staje się o wiele łatwiejsza do utrzymania.

  • Oczyszczenie organizmu z nikotyny

Stosowanie środków z cytyzyną nie prowadzi do uzależnienia i pozwala na całkowite oczyszczenie organizmu z nikotyny przy braku nieprzyjemnych objawów tak zwanego głodu nikotynowego.

  • Niskie koszty

W porównaniu do rzucania palenia przy pomocy środków nikotynowych, cytyzyna jest o wiele tańszym rozwiązaniem, gdyż w większości przypadków wystarczy już jedno opakowanie leku z cytyzyną, aby skutecznie rzucić palenie. Poza tym leki zawierające tę substancję są tańsze niż leki nikotynowe.

Cytyzyna – skutki uboczne

Cytyzyna, podobnie jak każdy lek, może spowodować skutki uboczne. Często może występować zwiększenie apetytu, czasem zmniejszenie go. Niektóre osoby podczas kuracji cytyzyną zgłasza objawy niepożądane w postaci zwiększonej męczliwości, przyspieszonego bicia serca. U niewielkiej liczby pacjentów stosujących cytyzynę, w trakcie trwania kuracji pojawiły się też dolegliwości ze strony układu pokarmowego, suchość w ustach, zaburzenia węchu i smaku.

Decydując się na kurację substancją jaką jest cytyzyna, należy pamiętać, że może ona spowodować ona pewnego rodzaju skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią. Wszystko to zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu.

Ocena: 5.0 (z 1 głosu)
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *