Cytyzyna – pytania, odpowiedzi, opinie

Cytyzyna – pytania i odpowiedzi

Co to jest cytzyna?

Cytyzyna jest to naturalna substancja pozyskiwana z krzewu Złotokapu zwyczajnego. Cytyzyna to lek na rzucenie palenia, który charakteryzuje się dużą skutecznością, gdyż stanowi doskonały substytut nikotyny i niweluje objawy tak zwanego głodu nikotynowego. Badania przeprowadzone na tej substancji wykazały, że cytyzyna to skuteczny sposób na walkę z nałogiem. Już w czasie II wojny światowej, liście złotokapu zwyczajnego zawierającego cytyzynę, zastępowały żołnierzom tytoń.

Jakie działanie ma cytyzyna?

Cytyzyna wykazuje działanie podobne do nikotyny. Kiedy dostaje się do organizmu blokuje receptory nikotynowe, a więc te, które odpowiadają za chęć palenia papierosów, dzięki czemu w skuteczny sposób łagodzi objawy głodu nikotynowego i sprawia, że osoba uzależniona od palenia tytoniu nie odczuwa potrzeby zapalenia papierosa. Pełne działanie cytyzyna osiąga już po upływie około 1 godziny od przyjęcia tabletki, gdyż w tym czasie wchłania się całkowicie i osiąga maksymalne stężenie we krwi. Właśnie dlatego, przyjmując leki z cytyzyną, powinno się to robić zawsze według wskazań zamieszczonych na opakowaniu.

Cytyzyna a alkohol. Czy stosując leki z cytyzyną można pić alkohol?

Badania kliniczne nie wykazały by cytyzyna i alkohol w połączeniu wykazywały niepożądane interakcje. Warto jednak pamiętać, że stosując różnego rodzaju leki lepiej ograniczyć spożywanie alkoholu, gdyż w niektórych przypadkach może on osłabić działanie leków. Cytyzyna ma pomóc w rzuceniu palenia, a  alkohol może zwiększać chęć sięgnięcia po papierosa i właśnie dlatego, lepiej podczas kuracji stosować go z rozwagą i umiarem.

W jakiej formie dostępna jest cytyzyna?

Preparaty zawierające substancję, jaką jest cytyzyna to tabletki. Każde opakowanie tych leków zawiera 100 tabletek i wystarcza na 25 dni kuracji, czyli na cały okres jaki jest potrzebny aby rzucić palenie stosując cytyzynę. W polskich aptekach znaleźć można tabletki z cytyzyną pod dwoma nazwami: Tabex i Desmoxan.

Ile kosztują tabletki z cytyzyną?

Cena tabletek z cytyzyną to ok. 50 zł za opakowanie leku starczającego na całą kurację. W różnych aptekach cena cytyzyny może wahać się od 50 do 60 zł.

Czy cytyzyna jest dostępna bez recepty?

Wprawdzie jeszcze do niedawna leki takie jak Desmoxan, zawierające cytyzynę można było kupić tylko na receptę. Obecnie jednak sytuacja się zmieniła i preparaty zawierające cytyzynę można kupić w każdej aptece bez recepty.

Jak stosować cytyzynę?

Decydując się na kurację cytyzyną, przez pierwsze pięć dni można jeszcze palić papierosy, jednocześnie stosując tabletki z cytyzyną, przyjmując je co dwie godziny, czyli w maksymalnej dobowej dawce 6 tabletek na dobie. Po upływie 4 dni  czasu należy stopniowo wydłużać przerwy w stosowaniu cytyzyny o 0,5 godziny, czyli przyjmować tabletki z cytyzyną co 2,5 godziny. Taki odstęp między kolejnymi tabletkami należy zachować do 12 dnia kuracji, a następnie między 13 a 16 dniem znowu zmniejszyć dawkę. Taki schemat postępowania powinno się zachować przez cały okres rzucania palenia przy jednoczesnym braniu cytyzyny. Przyjmując substancję, jaką jest cytyzyna, warto również ograniczyć alkohol.

Czy cytyzyna wywołuje skutki uboczne?

Tak, cytyzyna podobnie jak każdy lek może wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne. Wcale nie muszą one wystąpić, a jeśli tak się stanie, to niepożądane objawy występują zwykle na początku kuracji i szybko mijają.

Podczas kuracji cytyzyną mogą wystąpić skutki uboczne w postaci złego samopoczucia, męczliwości, zwiększenia bądź zmniejszenia apetytu, bólów lub zawrotów głowy, bóli brzucha, nudnności, zmiany smaku, łzawienia oczu. Niektóre osoby zażywające leki z substancją jaką jest cytyzyna, zauważyły u siebie dziwne sny, oraz zaburzenia snu takie jak bezsenność. Przez pierwsze dni kuracji cytyzyną mogą pojawić się także zmiany nastroju i stany lękowe.

Każdy organizm inaczej reaguje na tą substancję, dlatego też przed zażyciem leku, warto zajrzeć do ulotki i zapoznać się z możliwymi działaniami niepożądanymi.

Ocena: 4.6 (z 9 głosów)
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *