Jak rzucić palenie papierosów?

Jak szybko i skutecznie rzucić palenie papierosów?

Zastanawiasz się co zrobić aby szybko i skutecznie pozbyć się nałogu raz na zawsze? Chcesz poznać sprawdzone metody, które pomogą Ci osiągnąć ten cel? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Badania nad szkodliwością palenia papierosów wykazały tak wiele negatywnych skutków tego nałogu, że dzisiaj chyba wszyscy są ich świadomi i nikogo nie trzeba przekonywać, że palenie tytoniu strasznie oddziałuje na nasz organizm. Skoro tak, to dla

Dlaczego nadal jeszcze tak wiele osób pali?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Dzieje się tak dlatego, że zwykle uzależnienie od nikotyny jest silniejsze niż jakiekolwiek logiczne argumenty przemawiające za zerwaniem z nim. Niemal wszyscy palacze tytoniu zdają sobie sprawę, że sięgając po papierosa sobie szkodzą, jednak chęć zapalenia jest silniejsza nawet od obawy o swój stan zdrowia. Poza tym skutki palenia papierosów zwykle nie są odczuwalne od razu. Bardzo często uobecniają się one dopiero po wielu latach od zaprzestania palenia. Może być to nowotwór złośliwy, zawał serca, udar mózgu, czy wiele innych chorób, których możliwą konsekwencją jest nie tylko o stały uszczerbek na zdrowiu, ale także w wielu przypadkach nawet śmierć.

Wiele osób uzależnionych od palenia papierosów odczuwa trudności z oddychaniem, pogorszenie kondycji fizycznej oraz wyglądu skóry, a także inne dolegliwości. Objawy te zwykle są jednak ignorowane przez palaczy. Podjęcie decyzji o rzuceniu palenia nie jest proste, gdyż proces ten zwykle wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych objawów wywołanych odstawieniem nikotyny. Dla osób uzależnionych od palenia, papieros jest nieodłącznym towarzyszem życia, staje się on remedium na stres, a także swoistym „przyjacielem”, z którym dzielą one zarówno wszelkie smutki jak i radości. Należy również pamiętać, że palenie papierosów jest swoistym rytuałem, który czasem może palaczom pomagać w zacieśnianiu relacji towarzyskich, na przykład na przerwie w pracy, bądź też na imprezie.

Wiedząc to wszystko, każdy kto zastanawia się jak rzucić palenie, powinien mieć świadomość, że należy podejść do tego całościowo, gdyż tylko takie działanie może przynieść oczekiwane rezultaty.

Co zrobić, aby szybko i skutecznie pozbyć się nałogu, raz na zawsze? Rola nastawienia psychicznego

Każdy, kto chociaż raz próbował rzucić palenie wie, jak jest to trudne. Nie zawsze silna wola i ogromna motywacja wystarczą aby raz na zawsze zerwać z nałogiem.

Rzucenie palenia za pierwszym razem udaje się niewielu, jednak jest to możliwe. Są też takie osoby, które bezskutecznie próbowały zerwać z nałogiem już dziesiątki razy, niestety bez większych rezultatów. Nieudane próby rzucania palenia bardzo często zniechęcają do ponownych podejść. Właśnie dlatego, każdy kto chce uwolnić się od nikotyny powinien dokładnie się do tego przygotować.

Domowe sposoby na rzucenie palenia

Sposobów na rzucenie palenia jest wiele. Jedne mówią, że odstawianie papierosów może być stopniowe, inne natomiast, że należy to zrobić raz na zawsze. Wybór odpowiedniej metody to kwestia indywidualna. Każdy, kto rzuca palenie zna siebie najlepiej i będzie wiedział, który sposób okaże się w jego przypadku najlepszy.

Wielu psychologów podkreśla, że w rzucaniu palenia ogromną rolę odgrywa właśnie psychika i trzeba ją odpowiednio przygotować na proces zerwania z nałogiem. Dobrze jest wcześniej zastanowić się kiedy najczęściej sięgamy po papierosa oraz policzyć liczbę wypalanych papierosów. Niezwykle istotnym etapem jest uświadomienie sobie przez osobę palącą, że tak naprawdę jest ona niewolnikiem nałogu.

Przed rzuceniem palenia warto wzmocnić swoją motywację, ustalając nagrodę, czyli coś, na co przeznaczy się pieniądze zaoszczędzone na niekupowaniu papierosów. Może być to na przykład ciekawy wyjazd, bądź każda inna rzecz, na której kupno nie można było pozwolić sobie ze względu na brak funduszy. Pieniądze warto odkładać na bieżąco, za każdym razem, kiedy odmówi się sobie kupienia papierosów. Widząc efekty w postaci finansowej, łatwiej będzie wytrwać w postanowieniu.

Warto również w miarę możliwości wyeliminować ze swojego życia wszystkie przedmioty, które mogą przypominać o papierosach. Wyrzucić popielniczki i zapalniczki, unikać towarzystwa osób palących.

Stosując domowe sposoby na rzucenie palenia warto również pamiętać o oczyszczaniu organizmu i odpowiednio zbilansowanej diecie. Takie całościowe postępowanie pomoże nie tylko szybciej oczyścić nasze ciało ze szkodliwych związków, ale także zapobiegnie przybieraniu na wadze. Podczas oczyszczania organizmu warto pić dużo soków owocowych lub warzywnych, a także naparów ziołowych. Pomocna może okazać się na przykład herbatka z czystka, lub też zielona herbata.

Jeśli rzucając palenie, chcemy tylko i wyłącznie bazować na domowych sposobach oraz silnej woli, warto zadbać także o regularny wysiłek fizyczny. Podczas ćwiczeń wytwarza się hormon zwany serotoniną, który odpowiada między innymi za nastrój. Wysiłek fizyczny pobudza też wydzielanie dopaminy, a więc substancji, której wydzielanie stymuluje między innymi nikotyna.

Co jednak zrobić z objawami tak zwanego głodu nikotynowego? W dalszej części artykułu przedstawimy sprawdzone metody na rzucenie palenia.

Farmaceutyczne sposoby na rzucenie palenia

Rzucanie palenia przynosi nieprzyjemne objawy. Osoby rzucające palenie bardzo często skarżą się na wzmożoną nerwowość, niepokój, pogorszenie koncentracji, rozbicie wewnętrzne, drżenia rąk. Często zaprzestaniu palenia towarzyszy też ciągłe uczucie suchości w ustach, a także nadmierny apetyt, który może skutkować przybraniem na wadze.

Pokonanie tego typu dolegliwości nie należy do najłatwiejszych, dlatego też warto zastanowić się czy dobrym wyjściem nie będzie sięgnięcie po farmakologiczne sposoby na rzucenie palenia. Różnego rodzaju środki w postaci tabletek mogą w bardzo prosty sposób pomóc w pokonaniu głodu nikotynowego.

W aptece można znaleźć środki z nikotyną oraz cytyzyną. Środki z tą drugą substancją nie zawierają w sobie nikotyny, tylko związek, który jest jej naturalnym substytutem. Dzięki temu wykazują wysoką skuteczność w eliminowaniu objawów rzucania palenia. Rzucanie palenia przy pomocy cytyzyny to łatwy sposób na rzucenie palenia, jest to także jedna z najtańszych metod na walkę z nałogiem. W porównaniu z nikotynową terapią zastępczą, koszt terapii takimi środkami może okazać się nawet o połowę niższy, a przy tym skuteczniejszy, dzięki oczyszczeniu organizmu z nikotyny.

Jak rzucić palenie w ciąży?

Niestety rzucanie palenia w ciąży może okazać się niezwykle trudne. W tym okresie raczej nie powinno się sięgać po różnego rodzaju środki z nikotyną bądź cytyzyną, gdyż substancje te mogą negatywnie oddziaływać na dziecko. Kobiety w ciąży uzależnione od palenia tytoniu powinny raczej od razu rzucić palenie wykorzystując wszelkie domowe sposoby na rzucenie palenia. Kluczem do sukcesu w tym przypadku będzie świadomość jak bardzo substancje zawarte w dymie tytoniowym mogą zaszkodzić dziecku.

Ocena: 5.0 (z 1 głosu)
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *