Skutki palenia papierosów

Jakie są skutki palenia papierosów?

Palenie papierosów wydaje się być dla wielu palaczy niewinnym nałogiem. Często nie zdają sobie oni sprawy jak wielką krzywdę wyrządzają nie tylko swojemu organizmowi, ale też otoczeniu, zmuszając inne osoby do wdychania oparów dymu tytoniowego i biernego palenia.

Osoby uzależnione od palenia tytoniu, za każdym razem, zapalając kolejnego papierosa razem z nim dostarczają do swojego organizmu ponad 4000 różnych związków chemicznych, z czego ogromny procent z nich wykazuje działanie silnie toksyczne i rakotwórcze.

Badając wskaźniki wzrostu liczby osób uzależnionych od palenia papierosów i wzrostu sprzedaży wyrobów tytoniowych, a następnie porównując je z wynikami zachorowalności na różnego rodzaju nowotwory takie jak na przykład rak płuca, zauważyć można jedną zatrważającą prawidłowość. Im więcej paczek papierosów na świecie zostało sprzedanych, tym więcej osób później umierało w męczarniach na raka, bądź walczyło z tą chorobą o każdy dodatkowy dzień życia. Takie zestawienie pokazuje, że palenie papierosów pociąga za sobą dotkliwe skutki.

Negatywne skutki palenia papierosów

O dwadzieścia razy zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór.

Osoby palące, które w porę nie rzuciły palenia, aż o 20 razy częściej zapadają na różnego rodzaju nowotwory, niż osoby niepalące. Najczęściej występującą u palaczy chorobą jest przede wszystkim rak płuca, jednak równie często zdarza się, że choroba ta atakuje także inne miejsca takie jak jama ustna, krtań, gardło, czy przełyk. Równie prawdopodobne u osób palących jest też wystąpienie nowotworów nerki, trzustki, a nawet pęcherza moczowego.

Za wszystkie te choroby odpowiedzialne są rakotwórcze związki chemiczne, które występują w dymie tytoniowym w zawrotnych ilościach. Na stan organizmu człowieka i jego zdrowia negatywnie wpływają również inne substancje, które dostają się do tkanek i narządów podczas palenia papierosów.

Negatywne skutki palenia papierosów dla układu sercowo-naczyniowego

Osoby palące o wiele częściej zapadają na różnego rodzaju choroby serca i schorzenia układu krwionośnego. Do chorób tego typu należy między innymi choroba wieńcowa serca. Za jej powstawanie odpowiedzialne jest nie tylko działanie substancji dostarczanych z dymem tytoniowym, ale również nikotyny. Nikotyna może podwyższać ciśnienie krwi, a także powodować przyspieszone bicie serca. Wszystko to sprawia, że u palaczy tytoniu ten organ zostaje nadmiernie obciążony, co może doprowadzić nawet do zawału.

Różnego rodzaju szkodliwe związki i substancje mogą powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, a także zmniejszenie ich średnicy, co zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy. Choroba ta uniemożliwia właściwy przepływ krwi przez wszystkie naczynia krwionośne w organizmie. Bardzo często prowadzi ona do powstawania różnego rodzaju powikłań takich jak udary mózgu, czy nawet amputacje nóg spowodowane przez miażdżycę tętnic w kończynach dolnych, czy też zakrzepicę żylną.

Skutki palenia tytoniu dla układu oddechowego i kaszel palacza

Jednymi z narządów, w których dym tytoniowy może poczynić największe spustoszenie są właśnie płuca. Zawarte w dymie tytoniowym substancje smoliste zanieczyszczają płuca i uniemożliwiają jednocześnie skuteczne ich oczyszczenie. Związki chemiczne z papierosów uszkadzają tkankę rzęskową oskrzeli odpowiedzialną za skuteczne oczyszczanie dróg oddechowych z wszelkich zanieczyszczeń.

Prowadzi to między innymi do przewlekłego występowania stanów zapalnych w płucach powodujących ciągłe zbieranie się wydzieliny i tak zwany kaszel palacza. W wyniku braku możliwości oczyszczania się płuc przez wiele lat, palacze bardzo często zapadają na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, w skrócie POCHP i rozedmę płuc. Choroby te nie tylko powodują ogromne trudności z oddychaniem, ale przede wszystkim znacznie utrudniają wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności.

Palenie papierosów – skutki dla innych organów i układów

Na paleniu papierosów cierpi praktycznie cały organizm. Już po kilku latach częstego palenia papierosów u nałogowych palaczy powoli pojawia się zmiana wyglądu skóry. Starzeje się ona o wiele szybciej, pojawia się na niej więcej wyprysków, przybiera ona szarawy odcień. Osoby palące duże ilości papierosów bardzo często borykają się z charakterystycznie przebarwionymi palcami.

Oprócz tego dostarczanie do organizmu substancji szkodliwych zawartych w papierosach może skutkować utrudnioną gospodarką wapniowo – fosforową i tym samym prowadzić do powstania osteoporozy.

Palenie tytoniu zwiększa także ryzyko zachorowania na wrzody żołądka. Dzieje się tak dlatego, że dym tytoniowy ma właściwości zwiększające wydzielanie soku żołądkowego, który w nadmiarze może uszkadzać ścianki żołądka i prowadzić do wytworzenia się wrzodów.

Różnego rodzaju substancje chemiczne zawarte w papierosach, bardzo źle oddziałują na tarczycę, w wyniku czego prowadzą do rozregulowania układu hormonalnego.

Każdy palacz tytoniu powinien pamiętać, że paląc szkodzi nie tylko sobie, ale także osobom, które naraża na wdychanie dymu tytoniowego ze spalanego przez siebie papierosa. Bierni palacze, czyli osoby niepalące, jednak wdychające dym tytoniowy, narażeni są na takie same konsekwencje zdrowotne co osoby uzależnione od palenia papierosów.

Skutki palenia w ciąży

Każda matka uzależniona od tytoniu powinna natychmiast przestać palić, kiedy dowie się że spodziewa się dziecka. Skutki palenia w ciąży mogą okazać się zgubne dla maleństwa w brzuchu matki. Paląca kobieta w ciąży zatruwa nie tylko siebie, ale także swoje dziecko.

Palenie papierosów w ciąży powoduje nie tylko słabszy rozwój płodu, ale może prowadzić także do poronienia. Sutkiem palenia papierosów w ciąży może być także niedotlenienie organizmu dziecka oraz nieprawidłowy rozwój jego organów wewnętrznych takich jak

Dzieci matek, które paliły w ciąży są często słabsze niż ich rówieśnicy, oraz mają osłabioną przemianę materii.

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *