Kaszel palacza

Kaszel palacza

Kaszel palacza jest groźną przypadłością dokuczającą osobom uzależnionym od palenia tytoniu. Choć pozornie wydaje się być nieszkodliwym, aczkolwiek uprzykrzającym codzienne życie objawem, to nie można go lekceważyć, gdyż może być on zwiastunem wielu groźnych, a nawet śmiertelnych chorób.

Skąd się bierze kaszel palacza?

W wielu kampaniach antynikotynowych i wypowiedziach lekarzy specjalistów jak mantra powraca stwierdzenie o szkodliwości palenia. Każda osoba paląca nałogowo, codziennie inhaluje w swoje płuca około cztery tysiące różnego rodzaju związków chemicznych, z czego ogromna liczba powoduje powstawanie nowotworów i prowadzi do różnego rodzaju schorzeń zagrażających życiu człowieka.

Za kaszel palacza odpowiedzialne są właśnie te substancje. Oskrzela i płuca człowieka są pokryte specjalną tkanką, której zadaniem jest wyłapywanie wszelkich szkodliwych drobnoustrojów oraz innych zanieczyszczeń i wydalanie ich z organizmu za pomocą odruchu kaszlu, tak aby nie mogły przedostać się one w głąb ustroju.

U osób palących, dym tytoniowy dostaje się do oskrzeli i do płuc. Substancje i związki chemiczne powstające w wyniku spalania papierosów, niszczą tkanki stanowiące barierę ochronną płuc. Uszkodzenie tego nabłonka sprawia, że płuca i oskrzela nie są w stanie wydalić zanieczyszczeń i bakterii, więc produkują jeszcze większą ilość śluzu, który odkłada się wewnątrz tych organów w postaci gęstej, trudnej do wydalenia wydzieliny. Jej zaleganie prowadzi często do napadów uporczywego, duszącego kaszlu. Utrzymywanie się takiego stanu rzeczy bardzo często sprawia, że w drogach oddechowych powstają przewlekłe stany zapalne, które ostatecznie mogą skutkować wystąpieniem takich chorób, jak rozedma płuc, czy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, w skrócie POCHP.

Właśnie dlatego, każda osoba uzależniona od palenia tytoniu, która zauważy u siebie pierwsze oznaki kaszlu palacza, powinna nie tylko niezwłocznie podjąć decyzję o rzuceniu nałogu, ale też udać się do lekarza celem zrobienia badań diagnostycznych i sprawdzenia stanu swoich płuc oraz wykluczenia groźnych chorób.

Jak rozpoznać kaszel palacza?

Kaszel palacza jest dość charakterystyczny. Jego specyfika różni się od kaszlu, jaki występuje podczas przeziębienia, dlatego też dość łatwo jest go rozpoznać.

Nasilony kaszel palacza najczęściej pojawia się rano, tuż po przebudzeniu i wstaniu z łóżka. Występuje on w postaci nagłych i niekontrolowanych, duszących napadów. Jest zazwyczaj dławiący, osoba u której on występuje czuje wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, jednak w żaden sposób nie jest w stanie jej odkrztusić. Podczas napadu takiego kaszlu odpluwane są niewielki ilości gęstego i lepkiego śluzu. Im dłużej trwa nałóg, tym wydzieliny jest więcej i jest ona trudniejsza do odkaszlnięcia. Czasem może mieć ona ropną barwę, a nawet być zmieszana z krwią. Taki objaw powinien skłonić do jak najszybszego udania się do lekarza i wykonania odpowiedniej diagnostyki.

Dlaczego należy leczyć kaszel palacza?

Kaszel palacza jest swoistym sygnałem alarmowym pokazującym, że coś złego dzieje się z drogami oddechowymi osoby uzależnionej od palenia tytoniu. Może być on oznaką przewlekłego zapalenia oskrzeli, gruźlicy, a nawet zwiastować początki rozedmy, o  obturacyjnej choroby płuc, a nawet raka płuca.

Samo leczenie objawu, jakim jest kaszel palacza poprzez branie środków wykrztuśnych nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Aby możliwe było uwolnienie się od niego, należy bezwzględnie rzucić palenie. Niestety rezultatów nie można oczekiwać od razu, gdyż kaszel po rzuceniu palenia może utrzymywać się jeszcze nawet kilka lat.

Kaszel po rzuceniu palenia

Kaszel po rzuceniu palenia, a także w trakcie rzucania palenia jest objawem jak najbardziej naturalnym i należy przygotować się, że może on występować nawet kilka lat. Uporczywość i długość okresu, w którym wystąpi kaszel po rzuceniu palenia zależy zazwyczaj od tego jak długo trwał nałóg oraz jak duża była liczba wypalanych papierosów.

Wszystkie szkodliwe substancje dostarczane do płuc wraz z dymem tytoniowym odkładały się w nich w dużych ilościach, właśnie dlatego organizm potrzebuje dłuższego czasu, aby móc się z nich oczyścić. Jedyny, naturalny sposób na usunięcie szkodliwych związków z płuc, to właśnie odruch kaszlu. Właśnie dlatego każda osoba rzucająca palenie, powinna być przygotowana na wystąpienie tego objawu. Warto jednak pamiętać o zrobieniu badań diagnostycznych, które wykluczą różnego rodzaju choroby, które mogą być powikłaniami związanymi z długotrwałym paleniem tytoniu.

Jakie metody zastosować na kaszel po rzuceniu palenia?

W uśmierzeniu kaszlu przy rzucaniu palenia i po rozstaniu się z nałogiem, oraz usuwaniu zalegającej wydzieliny z płuc, pomocne mogą okazać się różnego rodzaju zioła i suplementy diety działające wykrztuśnie.

Szczególnie cenny może okazać się w tym przypadku prawoślaz. Napar z niego, nie tylko ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, a także nawilża podrażnione drogi oddechowe. Warto stosować również tymianek i podbiał oraz inhalacje z zastosowaniem olejku eukaliptusowego lub też soli emskiej. Pomocne będzie stosowanie z pewnością różnego rodzaju pastylek działających wykrztuśnie.

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *