Tabletki na rzucenie palenia

Tabletki na rzucenie palenia:

Uwolnienie się od uzależnienia od nikotyny może być niezwykle trudne. Każdy, kto chociaż próbował zerwać z tym nałogiem, wie jak trudny i nieprzyjemny może być nikotynowy detoks.

Nikotyna bardzo silnie uzależnia, a przy próbach jej odstawienia praktycznie każdy palacz doświadcza bardzo przykrych dolegliwości, których zespół potocznie nazywany jest głodem nikotynowym. Wielu palaczy nie potrafi sobie z nim poradzić, przez co ostatecznie nie udaje im się porzucić nałogu. Z myślą o takich osobach, współczesna farmakologia opracowała różnego rodzaju nowoczesne leki na rzucenie palenia, dzięki którym w prosty sposób można zniwelować wszystkie przykre objawy wynikające z odstawienia nikotyny.

Leki na rzucenie palenia – podział:

Tabletki na rzucenie palenia i wszystkie inne preparaty wspomagające ten proces można podzielić na dwie grupy: tabletki na rzucenie palenia< z nikotyną/strong> oraz tabletki dla palaczy nie zawierające tej substancji, a blokujące receptory nikotynowe i eliminujące potrzebę zapalenia papierosa.

Pierwszą z nich stanowią środki zawierające nikotynę. Wspomaganie się tego rodzaju preparatami fachowo nazywane jest nikotynową terapią zastępczą. Stosowanie tego typu leków może rzeczywiście w pewnym stopniu ułatwić rzucenie palenia, jednak należy pamiętać, że ostatecznie nie ułatwia ono całkowitego oczyszczenia organizmu z tej substancji, gdyż poprzez stosowanie tego typu środków, nikotyna cały czas dostarczana jest do ustroju, z tą tylko różnicą, że już nie za sprawą wypalanego papierosa.

Tego typu terapia może przynieść pożądane efekty, jednak na jej rezultat trzeba poczekać nieco dłużej, niż w przypadku drugiej grupy leków.

Druga grupa to tabletki na rzucenie palenia, które blokują receptory odpowiedzialne za określone działanie nikotyny i zwiększające poziom dopaminy. Tego typu leki na rzucenie palenia nie zawierają nikotyny. Oddziałują one na ośrodkowy układ nerwowy zastępując nikotynę, dzięki czemu potrafią doskonale zablokować chęć sięgnięcia po papierosa. Wśród środków tego typu znaleźć można zarówno tabletki na rzucenie palenia dostępne bez recepty, jak i takie, które możemy otrzymać tylko na receptę.

Leki na rzucenie palenia zawierające nikotynę

Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych jest procesem trudnym. W pokonaniu głodu nikotynowego bardzo często stosowane są tabletki i inne środki na rzucenie palenia, które zawierają w sobie nikotynę.

Nikotyna aplikowana poprzez różnego rodzaju gumy, pastylki, plastry, czy też inhalatory ma ułatwić osobie uzależnionej pokonanie przykrych objawów wynikających z zaprzestania palenia i tym samym umożliwić jej zerwanie z nałogiem. Pierwsze środki tego typu pojawiły się na rynku farmaceutycznym w drugiej połowie XX wieku, a dokładniej w latach 70 ubiegłego stulecia. Nikotyna podawana do organizmu w ten sposób jest stanowczo o wiele mniej szkodliwa niż tak, która inhalowana jest podczas palenia papierosów razem całym zestawem szkodliwych związków i substancji smolistych. Połączenie silnej woli i stosowanie tego typu tabletek na rzucenie palenia, w wielu przypadkach rzeczywiście może doprowadzić do zaprzestania palenia.

Leki na rzucenie palenia z nikotyną dostępne są w aptekach pod różnymi postaciami:

  • Gumy i pastyki z nikotyną

Popularne nikotynowe gumy można kupić w dwóch wersjach: o zawartości dwóch i czterech mg nikotyny. Producenci tego typu preparatów zalecają by żuć je powoli, w równych odstępach czasu, a zwłaszcza wtedy, gdy występuje najsilniejsza chęć sięgnięcia po papierosa.

  • Plastry nikotynowe

Tego typu plastry, poprzez skórę uwalniają nikotynę wprost do krwi. Dzięki temu mają one zapobiec występowaniu głodu nikotynowego.

Stosując wszystkie środki zawierające nikotynę należy pamiętać, że nie gwarantują one 100 % gwarancji rzucenia palenia. Mogą one wprawdzie złagodzić objawy abstynencji nikotynowej, jednak nie prowadzą do całkowitego oczyszczenia organizmu z tej substancji.

Tabletki na rzucenie palenia bez nikotyny

  • Tabletki na rzucenie palenia cytyzyna.

Substancja ta nazywana jest fałszywym tytoniem. Doskonale zastępuje ona nikotynę, a przy tym jest całkowicie naturalna i nieuzależniająca. W polskich aptekach znaleźć możemy dwa preparaty tego typu, jest to Tabex i Desmoxan. Tego typu tabletki na rzucenie palenia dostępne są bez recepty. Koszt opakowania wystarczającego na całą miesięczną kurację, to ok. 50 zł.

Stosowanie cytyzyny pomaga całkowicie uwolnić się od konieczności dostarczania nikotyny do organizmu, a także zapobiega wystąpienia nieprzyjemnych objawów głodu nikotynowego. Cała kuracja cytyzyną trwa 25 dni. Przez pierwsze pięć dni można jeszcze palić papierosy, jednak wiele osób, które sięgnęło po kurację tego typu zaznacza, że już po kilku dniach od rozpoczęcia stosowania tych tabletek na rzucenie palenia, przestało mieć ochotę na sięgnięcie po papierosa. Przez pierwsze dni terapii cytyzyną powinno się przyjmować ok. 6 tabletek na dobę, czyli jedną co dwie godziny. W kolejnych dniach należy wydłużać odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami cytyzyny o ok. pół godziny i jednocześnie zmniejszać liczbę zażywanych tabletek. Badania pokazały, że środki z cytyzyną to skuteczne tabletki na rzucenie palenia.

  • Leki na rzucenie palenia z Bupropionem

Tabletki na rzucenie palenia zawierające bupropion są tak naprawdę lekami przeciwdepresyjnymi. Są one dostępne tylko i wyłącznie na receptę i występują pod nazwą handlową Zyban. Działają one na układ nerwowy człowiek w podobny sposób, jak robi to nikotyna, dlatego też ich stosowanie może zmniejszyć chęć sięgnięcia po papierosa.

Do środków tego typu należy podchodzić z dużą ostrożnością i zawsze przed sięgnięciem po nie, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wszystkie przeciwwskazania.

  • Tabletki na rzucenie palenia z Warenikliną

Środki te dostępne są w Polsce pod nazwą handlową Champix. Wareniklina może pomóc na rzucanie palenia. Tabletki z tą substancją oddziałują na receptory nikotynowe, blokując je i hamując chęć zapalenia papierosa. Tabletki dla palaczy tego typu dostępne są wyłącznie na receptę.

Podsumowując całą wiedzę dotyczącą tabletek na rzucanie palenia, należy zaznaczyć, że najlepiej wybierać te środki, które pozbawione są nikotyny, gdyż tylko one mogą pomóc w całkowitym oczyszczeniu organizmu z nikotyny. Nie jest łatwo wybrać odpowiednio skuteczne tabletki na rzucenie palenia. W świetle dzisiejszych badań najlepszym wyborem może okazać się właśnie cytyzyna. Przemawia za tym nie tylko jej udowodniona skuteczność, ale także łatwa dostępność. Te skuteczne tabletki na palenie możemy kupić bez recepty w każdej aptece.

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *